Zakres czynności wykonywanych przez Notariusza jest określony przez obowiązujące przepisy, w szczególności art. 79 ustawy Prawo o notariacie. Należą do nich w szczególności:
- sporządzanie aktów notarialnych (np. umowy darowizny, umowy spółek, umowy sprzedaży),
- sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia;
- czynności dotyczące europejskiego poświadczenia spadkowego;
- sporządzanie poświadczeń (własnoręczność podpisu, zgodność odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem, datę okazania dokumentu, pozostawanie osoby przy życiu lub w określonym miejscu),
- doręczanie oświadczeń,
- spisywanie protokołów,
- sporządzanie protestów weksli i czeków,
- przyjmowanie na przechowanie pieniędzy, papierów wartościowych, dokumentów, danych na informatycznych nośnikach danych, o którym mowa w przepisach o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne,
- sporządzanie wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów,
- sporządzanie na żądanie stron, projekty aktów, oświadczeń i innych dokumentów,
- składanie wniosków o wpis w księdze wieczystej wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu w księdze wieczystej,
- sporządzanie innych czynności wynikające z odrębnych przepisów.
Notariusz dokonuje czynności notarialnych w siedzibie kancelarii. Czynności na miejscu u klienta jest możliwy tylko w uzasadnionych przypadkach takich jak np. zły stan zdrowia klienta. W takim przypadku należy skontaktować się z Notariuszem osobiście, telefonicznie lub przy pomocy poczty internetowej.
Notariusz zobowiązany jest zachować w tajemnicy okoliczności sprawy, o których powziął wiadomość ze względu na wykonywanie czynności notarialnej i obowiązek ten trwa nieprzerwanie nawet po odwołaniu Notariusza z pełnionej przez niego funkcji. Jedynym wyjątkiem od reguły zachowania tajemnicy zawodowej jest sytuacja, gdy Notariusz składa zeznania jako świadek przed sądem, chyba że ujawnienie tajemnicy zagraża dobru państwa albo ważnemu interesowi prywatnemu.