W celu uzyskanie pełniej informacji o wymaganych dokumentach należy przed dokonaniem czynności skontaktować się z Notariuszem w siedizibie Kancelarii w Siedlach przy ul. Krótkiej 1, telefonicznie 25 644 26 99 lub przy pomocy poczty elektronicznej.
W chwili dokonywania czynności dokumenty muszą być przedłożone w ORYGINALE. Przed sporządzeniem umowy notariusz może otrzymać kserokopie lub kopie elektroniczne wymaganych dokumentów [skan ub zdjęcie przesłane przy pomocy elektronicznej], natomiast przy podpisywaniu umowy notariusz musi otrzymać od klienta oryginał.
Dokument tożsamości
Strony dokonujące czynności notarialnej muszą przedstawić notariuszowi dokument potwierdzający ich tożsamość. Do takich dokumentów należą:
- dowód osobisty;
- mDowód;
- paszport;
- karta pobytu;
- książeczka żeglarska (dokument marynarzy zatrudnionych na statkach handlowych, stwierdzający tożsamość);
- karta tożsamości (dokument wydawany m.in. żołnierzom w czynnej służbie wojskowej);
Dokumentem tożsamości nie jest prawo jazdy, książeczka wojskowa czy legitymacja studencka.
Pełnomocnictwo
Pełnomocnik musi przedłożyć notariuszowi dokument pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo w każdej chwili może być odwołane oraz wygasa automatycznie wraz ze śmiercią mocodawcy. Notariusz sporządzający akt notarialny zatrzymuje dokument pełnomocnictwa.
Ze względu na różnorodność rozwiązań prawnych dotyczących dokumentów zagranicznych, przed sporządzeniem pełnomocnictwa należy skonsultować się z Notariuszem w celu ustalenia właściwej formy tego dokumentu.
Dokument stanu cywilnego (akt urodzenia, akt małżeństwa, akt zgonu)
Dokumenty takie są wymagane przy czynnościach związanych ze spadkiem, zmianą nazwiska po zamążpójściu czy zgonie osoby wpisanej do księgi wieczystej. Można je uzyskać w każdym Urzędzie Stanu Cywilnego bez względu na miejsce zamieszkania czy urodzenia, gdyż w całym kraju obowiązuje jeden wspólny System Rejestrów Państwowych.
Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego
Zaświadczenie wydawane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego informuje o wywiązaniu się z obowiązku podatkowego wynikającego z ustawy o spadkach i darowiznach. Jeżeli nieruchomość/ spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zostało nabyte w drodze dziedziczenia, zawsze jest wymagane.
Jeżeli nieruchomość/ spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zostało nabyte w drodze dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego, darowizny, polecenia darczyńcy, zasiedzenia, nieodpłatnego zniesienia współwłasności, zachowku po 1 stycznia 2007 roku, do sporządzenia umowy również niezbędne jest Zaświadczenie Naczelnika Urzędu Skarbowego o wywiązaniu się z obowiązku podatkowego Zbywcy.
Zgody organów Spółki
Przy czynnościach dokonywanych przez spółki, umowa spółki, akt założycielski, statut lub Kodeks spółek handlowych mogą przewidywać konieczność wyrażenia zgody przez wspólników, akcjonariuszy lub radę nadzorczą na dokonanie określonej transakcji. W takiej sytuacji konieczne jest przedłożenie notariuszowi uchwały określonego organu.
Zaświadczenie banku w wysokości zadłużenia z tytułu udzielnego kredytu hipotecznego
Jeśli przedmiotem obrotu jest nieruchomość obciążona hipoteką, a zbywca chce spłacić kredyt z uzyskiwanej od nabywcy ceny, należy do aktu przedłożyć możliwie jak najnowsze (sprzed paru dni) zaświadczenie wydane przez bank kredytujący o wysokości pozostałego do zapłaty zadłużenia.
Zaświadczenie ze spółdzielni o osobach uprawnionych do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu
Jeśli nieruchomość nie posiada księgi wieczystej, dokumentacja dotyczącą osób uprawnionych z tytułu konkretnego lokalu, jest prowadzona przez spółdzielnię mieszkaniową, a zaświadczenie o powyższej treści jest niezbędne do zawarcia umowy.
Zaświadczenie o wysokości udzielonego kredytu
Jeśli nieruchomość ma być obciążona hipoteką zabezpieczającą udzielony właścicielowi kredyt, a sama hipoteka ma być ustanowiona w akcie notarialnym konieczne jest przedłożenie notariuszowi zaświadczenia o wysokości kredytu wydane przez właściwy bank.